Bodrumda Oturma İzinleri

Firma : , Hizmet Kodu :

Milletlerarası hukuk nizamlarının ve milli hukukumuzun Türkiye’de paralel olarak tatbik edilmesi hususunda Antalya, Kemer, Alanya, Kaş, Manavgat, Aydın, Kuşadası, Didim-Altınkum, Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde uzun veya kısa dönem için yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı vatandaşlar birçok haklara ve sorumluluklara sahiptir. Yasal olarak yabancıların hak ve sorumlulukları hususunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahıslarının Türkiye ile arasındaki kanuni yasal ilişkisinin sağlandığı en mühim ana unsurlarından biri kesinlikle oturma iznidir.

İkamet bir kişinin yasal yönünden varlığını sürdürmek amacıyla oturma iradesinin belirttiği çevresidir. Türkiye’de bulunan yabancı şahıslar hiç kimsenin etkisinde kalmayan kendi isteğiyle bu muhit ikametgah olarak normalde yaşadığı devletinin salahiyetli makam ve mercileri vasıtasıyla bildirmektedir. Yabancı şahsın sosyal ve kanuni nizamlar yapısında gerek duyduğu bu düzenleme kesinlikle Türkiye sınırları içerisinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahıslar için de geçerlidir.

Yalıkavak, Turgutreis, Kadıkalesi, Torba, Gümbet, Yalıçiftlik, Kızılağaç, Mumcular, Ortakent-Yahşi, Bitez, Konacık, Göltürkbükü, Gündoğan, Gümüşlükte, Yalıçiftlik, Güvercinlik, Kıyıkışlacık, Boğaziçi, Güllük ve Bodrumda ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahısların sosyal düzeni, aynı zamanda da Türkiye’deki kanuni sistemi yönünden önemli ihtiyaç olan oturma müsaadesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan vatandaşlara yurdumuzun sınırları içerisinde kesin bir dönem için ve kesin bir muhitte oturma hakkı bulunduran dokümandır. Salahiyetli mercileri vasıtasıyla çıkartılan bu müsaade veya diğer adıyla özgürlük belgesi, yabancı şahsın lüzumlu koşulları temin edilmesi ve isteği doğrultusunda tanzim edilmektedir.

Yasada kararlaştırıldığı gibi oturma müsaadesi müracaatlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancıların vatandaşı olduğu veya kanunen yaşadığı devletteki Türk konsolosluklarından alınması kısa bir sürede mümkün olacak ve bu durum bundan başka bildirilecektir. Bu basamak gerçek duruma gelene denk Antalya, Kemer, Alanya, Kaş, Manavgat, Aydın, Kuşadası, Didim-Altınkum, Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde uzun veya kısa dönem için yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin oturma izni müracaatları yaşamak istenilen vilayete bağlı olan valilikler tarafından alınmaktadır.