Bodrumda Alman Vatandaşa E-İkamet

Firma : , Hizmet Kodu :

 Bodrumda Almanlara E-İkamet Başvuru Hizmetleri

Bodrumda Alman Vatandaşlara İkamet İzni Başvuru Hizmeti

Bodrumda Federal Almanya Cumhuriyeti Vatandaşlara Oturma İzinleri

Yalıkavak, Turgutreis, Kadıkalesi, Torba, Gümbet, Yalıçiftlik, Kızılağaç, Mumcular, Ortakent-Yahşi, Bitez, Konacık, Göltürkbükü, Gündoğan, Gümüşlükte, Yalıçiftlik, Güvercinlik, Kıyıkışlacık, Boğaziçi, Güllük ve Bodrumda ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahısların sosyal düzeni, aynı zamanda da Türkiye’deki kanuni sistemi yönünden önemli ihtiyaç olan oturma müsaadesi; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan vatandaşlara yurdumuzun sınırları içerisinde kesin bir dönem için ve kesin bir muhitte oturma hakkı bulunduran dokümandır. Salahiyetli mercileri vasıtasıyla çıkartılan bu müsaade veya diğer adıyla özgürlük belgesi, yabancı şahsın lüzumlu koşulları temin edilmesi ve isteği doğrultusunda tanzim edilmektedir.

Yasada kararlaştırıldığı gibi oturma müsaadesi müracaatlarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancıların vatandaşı olduğu veya kanunen yaşadığı devletteki Türk konsolosluklarından alınması kısa bir sürede mümkün olacak ve bu durum bundan başka bildirilecektir. Bu basamak gerçek duruma gelene denk Antalya, Kemer, Alanya, Kaş, Manavgat, Aydın, Kuşadası, Didim-Altınkum, Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde uzun veya kısa dönem için yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin oturma izni müracaatları yaşamak istenilen vilayete bağlı olan valilikler tarafından alınmaktadır.

Muteber bir oturma müsaadesi bulunan Antalya, Kemer, Alanya, Kaş, Manavgat, Aydın, Kuşadası, Didim-Altınkum, Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde uzun veya kısa dönem için yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahıslar vize müsaadesinden muaf olarak Türkiye’ye giriş veya Türkiye’den çıkış yapma imkanları vardır.

Oturma izni sayesinde Antalya, Kemer, Alanya, Kaş, Manavgat, Aydın, Kuşadası, Didim-Altınkum, Marmaris, Datça, Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Milas ve Bodrum gibi turizm bölgelerinde uzun veya kısa dönem için yerleşmekte olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahıs müsaade süresinin bitimine varıldığında koşullar halen sahipse yurdumuzdan çıkmasına  lüzum olmadan oturduğu vilayet valiliklerinde bulunduğu oturma müsaadesinin süresini uzatabilir veya farklı bir oturma müsaadesi için lüzumlu koşulları temin edilmesi halinde yeni durumuna ait oturma müsaadesine dönüş yapabilmektedir.

Oturma müsaadesi müraacatı prosedürlerinde 6458 sayılı Yabancılar ve Milletlerarası Koruma Yasası’nın tanzim ettiği yöntemine istinaden refakat yöntemi kaldırılmış ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan her kişinin müracaatı ve müsaade evrağı münferit olarak tanzim edilecektir.

 

Oturma müsaadesi müraacatları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan şahıs vasıtasıyla şahsen yapabilir veya kendisinin kanuni temsilcisi yahut avukatı tarafından da yerine getirilir. Lakin bu hususta yetkili makama verilen karar verme yetkisine göre müracaatı kabul eden yetkili birim müracaat esnasında Türk vatandaşı olmayanın hazır olmaları ayrıca isteyebilecektir. Yalıkavak, Turgutreis, Kadıkalesi, Torba, Gümbet, Yalıçiftlik, Kızılağaç, Mumcular, Ortakent-Yahşi, Bitez, Konacık, Göltürkbükü, Gündoğan, Gümüşlükte, Yalıçiftlik, Güvercinlik, Kıyıkışlacık, Boğaziçi, Güllük ve Bodrumda ikamet eden yabancıların Türkçe bilmemesi halinde, Bodrum Tercüme ve Danışmanlık Hizmetleri olarak bu tür e-ikamet başvurusu sırasında tercümanlık hizmeti vermektedir.